Match of the Day
Northwich Victoria v Bootle
North West Counties League
Free-scoring Bootle are one of the form teams in the Premier Division after winning five of their past six matches.
They should test Vics' recent improvement, but Steve Wilkes' side have proven to be formidable opponents at Wincham Park this season.
It won't be dull.
And what about...?
Winsford United v Padiham
North West Counties League
Blues will be hoping a fortnight's pause won't have halted their momentum when they seek to close a gap to teams ahead of them.
Lee Duckworth's men have won four of their past six Premier Division fixtures and host opponents without a win since October.
Why not give your nearest team a cheer?
Here's a full list of Saturday's fixtures:
Northern Premier League (ko 3pm)
Premier Division: Gainsborough v Buxton; Hyde v Nantwich; Marine v Witton; Mickleover v Grantham; South Shields v Stalybridge; Stafford v Hednesford; Whitby v Matlock.
North West Counties League (ko 3pm)
Premier Division: Ashton Ath v Hanley; Barnoldswick v 1874 Northwich; Burscough v Abbey Hey; Charnock Richard v Litherland REMYCA; City of Liverpool v Congleton (at Bootle FC); Northwich Victoria v Bootle (at Witton Albion FC); Runcorn v Irlam; Squires Gate v Silsden; Whitchurch v West Didsbury & Chorlton; Winsford v Padiham.
First Division South: Abbey Hulton v Maine Road; Cammell Laird v New Mills; Cheadle Heat v Eccleshall; Ellesmere v Sandbach Utd; Rylands v Alsager; St Martins v Stone Old Alleynians; Stone Dominoes v Barnton; Vauxhall Motors v Cheadle; Wythenshawe Amateurs v Stockport Town; Wythenshawe Town v FC Oswestry.
Cheshire League (ko 2pm unless stated)
Premier Division: Altrincham res v Denton (at Egerton FC); Congleton Vale v Billinge; Crewe v Pilkington; Daten v Whaley Bridge; Eagle v Middlewich; Knutsford v FC St Helens; Malpas v Poynton.
League One: Buxton res v Grappenhall; Ford Motors v Broadheath Central; Halebank v Moore; Windle Labour v Vulcan.
League Two: Cheadle Town res v Wythenshawe Town Development; Mersey Valley v Ashton Ath res; Sandbach Utd res v Club AZ; St Helens Town res v Winnington Ave 1994 (12.15pm).
Reserves Division: FC St Helens v Pilkington; Middlewich v Golborne; Orford v Greenalls PSO; Poynton v Winstanley; Vulcan v Garswood A.
Crewe and District FA Cup (ko Midday)
Second Round: MMU Cheshire v Winsford Saxons.
Crewe and District League (ko 2pm)
Premier Division: Barnton Wanderers v Tarporley; Mary Dendy v Clock Tower.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here